Uydu Sistemleri

Uydu Sistemleri

Uydu Nedir ?

Uydu uzayda bulunan bir nevi aynadır. Yerden gönderilen sinyalleri yakalayan uydular bu sinyalleri tekrar yere iletir. Tabii bu işlem sayesinde yayının ulaştığı alan da artar. İnsanlar çanak anten kullanarak uydudan gelen yayınları izleyebilirler. Bunun dışında askeri ve telekomünikasyon amaçlı da uydular bulunuyor. Uydular ekvator üzerinde dünya ile aynı anda dönerler. Dünyanın yörüngesi üzerinde ilerleyen uydular ne dünyaya yaklaşırlar ne de uzaklaşırlar. Uydular elektrik enerjilerini her iki tarafa açılmış güneş panellerinden sağlarlar. Udu yayınlarını alabilmek için çanak antene, LNB ünitesine ve bir reciever’a gereksinim vardır. Şimdi bu parçaları tek tek tanıyalım.

Çanak Anten

Çanak, uydudan gelen yüksek frekansta çok zayıf mikrodalga sinyalleri toplama görevini üstlenmiştir. Çanak topladığı bu sinyalleri alıcı olarak nitelendirebileceğimiz LNB ünitesine yönlendirir. Belli çaplardadırlar ve antenin çapının büyüklüğüne göre uydudan daha çok verim alınır.


çanak anten çanak anten

LNB ya da LNC

LNB çanağın topladığı yüksek frekansta mikrodalga sinyalleri güçlendirip alıcının (receiver) işleyebileceği daha düşük frekans bandına indirir ve anten kablosundan alıcıya iletir. LNB çanağın koluna takılır. Bireysel uydu anteni için “Universal Single”, “Universal Twin” ya da “Universal Quattro” LNB gerekir.

lnb

Single LNB

Tek bir anten ve kullanıcı için yeterlidir. Her çanak için bir tane kullanılır. Tek çanaktan iki uydu izlemek isteyen kullanıcıların tek antene iki ya da daha fazla LNB takabilme şansları vardır. Ancak odak noktasını tutturmak ve iyi verim almak biraz daha zordur.

lnb

Twin LNB

Tek çanaktan alınan uydu kanallarının iki kullanıcı tarafından izlenebilmesi için imal edilmiştir. Cihazların DVB-S kartı ya da receiver olması önemli değildir. İki kullanıcı da aynı çanak üzerinden uydu kanallarını bağımsız şekilde izleyebilirler ve kanal değiştirebilirler.

twin lnb

Quattro LNB

Tek çanaktan alınan uydu kanallarının Dört kullanıcı tarafından izlenebilmesi için imal edilmiştir. Cihazların DVB-S kartı ya da receiver olması önemli değildir. Dört kullanıcı da aynı çanak üzerinden uydu kanallarını bağımsız şekilde izleyebilirler ve kanal değiştirebilirler. Dağıtma Santralleri: Sekiz ya da daha fazla kullanıcının tek çanaktan bağımsız uydu kanallarını izleyebilmeleri için imal edilmiştir.

 

Quattro LNB

Quattro LNB

Uydu Alıcısı Nedir?

Uydudan yeryüzüne gelen mikrodalga sinyallerin LNB yardımıyla uydu alıcısına ulaşması sağlandıktan sonra, ulaşan sinyallerin işlenmesi sonucu televizyon da görüntüye çevirme işlemini gerçekleştiren cihazlara uydu alıcısı denilmektedir.

Geliştirilen ilk nesil uydu alıcılarına Analog Uydu Alıcıları denilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Analog Uydu alıcılarının yerini Dijital Uydu Alıcıları almıştır. Günümüzde ise gelişen yayıncılık teknolojileri sayesinde Dijital HD Uydu Alıcıları tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır.

Yeni nesil uydu alıcılarını iki gruba ayırabiliriz:

SD Uydu Alıcısı;

SD (Standart Definition), standart yayın formatında olan yayınları almamızı sağlayan uydu alıcılarına SD uydu alıcısı denilmektedir.

HD Uydu Alıcısı;

HD (High Definition), yüksek çözünürlüklü yayın formatında olan yayınları almamızı sağlayan uydu alıcısına HD uydu alıcısı denilmektedir. Bu yayınları izleyebilmemiz için Televizyonu muzunda HD (High Definition) yüksek çözünürlükte ki yayınlara uygun olması gerekmektedir.

uydu alıcısı

uydu alıcısı

 

Merkezi Uydu Sistemi Nedir ?

Merkezi sitem kullanıcıları tek bir noktaya yönlendirmedir.

Merkezi Sitem 2 çeşittir:
1. Headent Sistemi
2. Receiverli Sistem

Headent Sistemi Nedir? Nerelerde İhtiyaç Duyarız?


Headent merkezi sistem Sitelerde, Otellerde Çok kullanıcıların olduğu yerde çünkü Headent sistemi bir merkeze kurulur bu merkezde kanalların alınacağı uyduya yönlendirilmiş çanaklar ve Hedent sitemi ayrıca bu sistem kanallar sınırlıdır 45 kanal civarında istenilen 45 kanal kullanıcıları tarafından seçilir sistem kurulur ve bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler Burada merkezde 45 kanal varsa her kanal için bir Receiver var anlamına gelir ve TV tünerlerinde S 04 den S41 ve VHF ||| 5 de 12 bantlar arasında yayın gönderilir evlerde kabloyu direk TV ye takarak seyretme imkanı verir Bu sistemin merkezde kurulması 20.000$ civarında tutar bunu kurduktan sonra artık buradan alınacak kablo istediğiniz kadar aboneye yayın verebilirsiniz bu merkezden sonra sonra yayın zayıfladığı yerde Yükseltici ile güçlendirerek devam edebilirsiniz. Bu tıp Sistemler villalar birleşerek bu sistemi kuruyorlar çünkü villalarda çok oda oluşu ve birden fazla TV in çok oluşundan bu sistemler tercih ediliyor Headent sistemi abone sayısı ne kadar çok olursa maliyet o kadar çok düşer.

Receiverli Sitem Nedir? Nerelerde İhtiyaç Duyarız?


Receiverli merkezi sistem Apartmanlarında veya birden fazla kişinin ikamet ettiği yerlerde çatılarda veya balkonlarda çanak kırlılığı olmasın bir uyduyu bir çanakla paylaşalım diyeler için uygundur veya bir ev evinde bağımsız TV seyretmek için birden fazla Receiver kullanacaksa kaç tane Receiver kullanılacak ise ona göre çıkışlı çanağa LNB takılır (aşağıda Resimlerle anlatmaya çalışacağım) LNB ler 1 çıkışlı, 2 çıkışlı, 4 çıkışlı ve 8 Çıkışlı olarak üretilmiştir 8 sayıdan sonra Santral kullanılır ve LNB den veya Santralden Her Receiver için bağımsız kablo çekilir.

 

merkezi uydu sistemi

 
 

Powered by Birdahi